موانع موجود در تدریس آنلاین

موانع تدریس آنلاین

موانع موجود در تدریس آنلاین

موانع موجود در تدریس آنلاین چیست؟برخی از افراد هستند که ذوق و شوقی برای  شرکت در کلاس ­های آنلاین را ندارند.  حتی برخی موبایل، تبلت و سایر امکانات را برای آموزش مجازی ندارند. افرادی هم مهارت کافی برای استفاده از اینترنت و فضای مجازی را ندارند.

مقاومت در برابر تکنولوژی

یکی از موانع پیش روی تدریس آنلاین ، به گفته کارشناسان آموزشی مقاومت در برابر تکنولوژی است. برخی اساتید و معلمان در برابر آموزش آنلاین جبهه می گیرند. از طرفی کمبود امکانات آموزشی در مدارس هم این شیوه از آموزش را دچار مشکل می کند. به گفته محققان، بیشتر مردم به جز جوانان و متخصصان در برابر تغییرات از جمله تکنولوژی مقاومت دارند. آشنا نبودن دانش آموزان و اساتید با نحوه استفاده از تکنولوژی نیز موضوع مهمی است. بسیار از اساتید شیوه تدریس سنتی را ترجیح می دهند. بسیاری از این افراد آموزش های آنلاین را پر دردسر می دانند. از این رو در مقابل آن مقاومت می کنند. البته وجود زیر ساختی مانند اینترنت پرسرعت یکی از موانع است، که باید توسط دولت مرتفع شود.

موانع اضطرابی آموزش مجازی

اضطراب کامپیوتر، ناشی از تعامل شخص با کامپیوتر و تکنولوژی است. میزان تحصیلات، رشته تجصیلی، فرهنگ، سن، تجارب قبلی کار با کامپیوتر، تیپ شخصیتی و … تأثیر زیادی در این اضطراب دارند. یکی از موانعی که بیش تر اساتید را دیگر خود می کند، اضطراب ناشی از آموزش آنلاین است. درباره­  این موضوع سخنان متفاوتی گفته شده است. در مدارس عادی برخی از معلمان آموزش مجازی را جدی نمی­ گیرند. تولید محتواهای آموزشی مانند ویدیو و فایل های صوتی، کار پر دردسری برای اساتید به نظر می رسد.  حتی برخی از معلمان آن را خارج از  وظایف سازمانی می بینند و می گویند، با آموزش مجازی، دانش­ آموزان کمتر به درس اهمیت می دهند. البته اساتیدی هم هستند که این تکنولوژی در جهت آموزش بدون حد و مرز مورد استفاده قرار داده اند.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

question